Përplasjet mes tifozerive dhe policisë/ 19 efektivë të plagosur, njërin e qëlluan me thikë

  83

  Sot është finalja Europiane e Conferencë League. Në orën 21:00 Roma-Feyenoord do të përballen në stadiumin ‘Air Albania’ në Tiranë. Ndërkohë mbrëmjen e djeshme mes tifozëve të skuadrave dhe policisë janë regjistruar skena të dhunshme në kryeqytet. Si pasojë e kësaj ngjarje kanë mbetur të plagosur edhe shumë efektivë. Policia e Shtetit ka reaguar sot pas trazirave të shkaktuara në orët e fundit në Tiranë. Zv. Drejtori i përgjithshëm i Policisë, Albert Dërvishi, tha se tifozët e të dyja skuadrave finaliste, fillimisht kanë tentuar të konfliktohen së bashku, ndërsa tha se kanë mbetur të plagosur 19 persona, njëri prej tyre e qëlluan me thikë.

  Zv. Drejtori i përgjithshëm i Policisë, Albert Dërvishi

  Sikurse kemi bërë me dije këto ditë, në disa dalje publike, sa i përket sigurisë Policia ka marrë masat për mbarëvajtjen e kësaj ndeshjeje. Duke filluar nga pikat e kalimit kufitar dhe për garantimin e rendit publik në qytet, që nuk kanë lidhje me këtë aktivitet sportiv. Gjatë mbrëmjes së djeshme një grup tifozësh, kanë lëvizur drejt stadiumit Air Albania për të tentuar një konlikt me tifozët kundërshtarë. Policia ka tentuar të ndalojnë një grup të tifozëve holandezë, por ata kanë goditur policët me gurë, shishe qelqi dhe sende të forta. Në afërsi të Fakultetit të Inxhinierisë ka pasur sërish përplasje. Si pasojë e dhunës së ushtruar, janë plagosur 19 punonjës policie, njëri prej të cilëve është plagosur me thikë. Janë dëmtuar 4 automjete policie. Për sa më sipër në qendrat spitalore janë dërguar për ndihmë mjekësore 10 shtetas, 5 shqiptarë, 3 italianë dhe 2 holandezë. Shërbimet e Policisë së Shtetit, bazhuar në procedurat stand\arde të punës, i kanë bërë thirrje tifozëve për të ndërprerë përdorimin e dhunës. Në raport me sjelljen e kundërveprimin e tifozëve, është ndërhyrë në mënyrë të përshkallëzuar duke bërë të mundur shpërndarjen e tyre. Janë shoqërtuar 60 tifozë problematikë nga të dyja skuadrat, 48 italianë dhe 12 holandezë. I janë sekuestruar leva, gurë, thika, lëndë piroteknik

  Previous articleMerr fund tensioni, ambasadorja amerikane Yuri Kim shtrëngon duart me Ilir Metën
  Next articleEPIKE/ Gazetarit i duket si tifoz: Hello we are LIVE! I riu: Jam shqiptar mër, jam kamarieri!