Pse e gjithë bota është “fiksuar” pas princeshës Diana?

  110

  Historia e jetës së Princeshë Diana është treguar e ritreguar shumë herë. E të gjithë e dimë se kur një histori tregohet pa pushim, ka detaje të ndërruara, ka mospërputhje të pashmangshme apo dhe linja të paqarta.

  E teksa kanë kaluar 25 vite nga vdekja e saj, sërish në media shkruhet shumë për Princeshë Diana-n dhe publiku është gjithmonë i gatshëm që të dijë sa më shumë për të.

  Por sa herë mund të rishqyrtohet, riformulohet dhe riformulohet një histori përpara se e vërteta të zhduket nën ritregimet e saj?

  Kujtojmë se vitin e kaluar u publikua filmi biografik i vlerësuar nga kritikët, “Spencer, Diana”, dhe tani një dokumentar tjetër i ri, “The Princess”.

  Që nga momenti kur Diana Spencer doli në skenën botërore si mbretëresha e ardhshme e mundshme e Anglisë, janë treguar histori të shumta për të, duke u zhvendosur nga propaganda mbretërore në spekulime të ndryshme.

  Ajo është portretizuar si një sfiduese e krijimit, një heroinë e dënuar, një rebele, një ikonë e modës. Ka filma në dukje të pandërprerë të krijuar për të. Ka biografi të pafundme të autorizuara dhe të pa-autorizuara dhe trillime të frymëzuara nga Diana. Ajo është portretizuar nga disa prej aktoreve më të mëdha të Hollywood-it: Naomi Watts, Emma Corrin, Kristen Stewart.

  Teksa duket se çdo detaj i jetës së saj është shqyrtuar me kujdes, ajo ende shihet si një mister që kërkon zgjidhje. Në të vërtetë natyra e saj e çiltër, shpesh duke zbuluar shumë më tepër për veten sesa pritej nga një mbretëror, nuk ka qenë aspak i konsumuar publik.

  Në vend të kësaj, vazhdon të ekzistojë një dëshpërim i palëkundur për ta njohur atë, për ta njohur me të vërtetë. Një fiksim me Dianën është gjithashtu në lidhje me tragjedinë e saj: historia e saj nuk mund të tregohet pa paralajmëruar vdekjen e saj. Rrallëherë kalon një film me qendër pa përfshirë një skenë prekëse të princeshës duke drejtuar makinën e saj.

  Ajo që ndajnë “The Crown” dhe “Spencer’” nga pjesa tjetër është gatishmëria për t’u zhytur në errësirën që shoqëroi Dianën gjatë jetës së saj të shkurtër. Çdo tregim i ri i historisë së Dianës është një pjesë tjetër e kulturës pop që përqendrohet në një grua të bardhë, historinë e së cilës ne e dimë tashmë.

  Ajo renditet shpesh përkrah grave të tjera, figura publike e të cilave është rivlerësuar vitet e fundit si Britney Spears, Monica Lewinsky, Tonya Harding, Pamela Anderson, Janet Jackson. Por historia e saj nuk është një histori “e patreguar” që duhet dëgjuar më në fund.

  Argumenti se interpretimet e kulturës pop të Dianës do të zgjasin trashëgiminë e saj është e vështirë të justifikohet kur nuk ka absolutisht asnjë shans që ajo të harrohet. Ky shtator do të jetë 25 vjetori i vdekjes së saj dhe pa dyshim do të ketë më shumë analiza, më shumë homazhe dhe po  më shumë versione të historisë së saj, duke shtuar pjesë në një enigmë që nuk do të përfundojë kurrë.

  Një përshkrim i dokumentarit “The Princess” e quajti atë “dokumentari përfundimtar i Princeshës Diana” – por ky është në thelb problemi. Nuk ka asnjë version përfundimtar të kësaj historie, sado herë ta tregojmë.

  Previous article500 ultras të Romës vijnë nga porti i Durrësit, rreth drekës mblidhen me pjesën tjetër të tifozëve
  Next articleBelinda Balluku prezantohet si drejtuese politike e PS në Dibër