Vritet ministri, qëllohet 6 herë nga shoku i tij i ngushtë

  73

  Ministri i burimeve natyrore dhe i mjedisit i Republikës Dominikane është qëlluar dhe vrarë në zyrën e tij nga një mik i ngushtë, thonë zyrtarët.

  Orlando Jorge Mera, 55 vjeç, ishte duke mbajtur një takim në momentin e sulmit. Një zëdhënës presidencial e identifikoi sulmuesin si Miguel Cruz, duke e përshkruar atë si një shok fëmijërie të ministrit.

  Miguel Cruz tani ndodhetnë paraburgim. Motivi i të shtënave mbetet i paqartë. Në një deklaratë, familja e Jorge Mera tha se ai ishte qëlluar disa herë nga një burrë me të cilin ishte shok që nga fëmijëria.

  “Familja jonë e fal personin që e bëri këtë. Një nga trashëgimitë më të mëdha të Orlandos, ishte të mos mbante mëri,” shtuan ata.

  Jorge Mera kishte shërbyer në administratën e Presidentit aktual Luis Abinader që kur ai erdhi në pushtet në korrik 2020.

  Në një postim në Twitter, Presidenti Abinader shprehu ngushëllimet e tij të sinqerta për familjen e Jorge Mera dhe tha se ndjente keqardhje të thellë për vdekjen e mikut të tij të mirë.

  Bartolomé Pujals, drejtor i kabinetit qeveritar për inovacionin, e përshkroi vdekjen e tij si një tragjedi dhe bëri thirrje për paqe në mediat sociale, shkruan BBC.

  Jorge Mera ishte djali i ish-presidentit Salvador Jorge-Blanco dhe një anëtar themelues i Partisë Revolucionare Moderne në pushtet (PRM). Jorge Mera ka lënë pas një grua, ambasadoren Domenikane në Brazil, dhe dy djem, njëri prej të cilëve është gjithashtu një ligjvënës i PRM-së.

  Previous articleXhelati i Putinit vritet nga snajperi, anijet ruse tërhiqen nga Deti i Zi
  Next article15 plazhet më të bukura në Shqipëri që duhen vizituar gjatë 2022